ГоловнаРеєстраціяВхід ПТ "МИР"
Чт, 25.04.2024, 10:27
Форма входу
Меню сайту

Категорії розділу
грунти, фундаменти [6]

Погода

Радио
Слушать радио Український Рок онлайн

Головна » Статті » будівництво » грунти, фундаменти

Кабель і дріт в питаннях і відповідях

Основні відомості про кабельну продукцію


Про що говорять позначення марки кабелю (дроту)?
Марка кабелю (дроти) – це буквене позначення, що характеризує матеріал струмопровідних жил, ізоляцію, ступінь гнучкості і конструкцію захисних покривів. У маркіровці вітчизняних дротів використовуються наступні позначення:
- перша буква указує на матеріал струмопровідної жили (скажімо, А – алюміній); відсутність в марці дроту букви А означає, що струмопровідна жила виконана з міді;
- друга буква позначає дріт;
- третя – матеріал ізоляції (наприклад, Р – гума, В – полівінілхлорид, П – поліетилен).
У марках дротів і шнурів можуть бути також присутніми букви, що характеризують інші елементи конструкції: Про – оплетка, Т – для прокладки в трубах, П – плоский, Ф – металева фальцьована оболонка, Г – гнучкий і так далі


Як відрізнити кабель від дроту?
Дроти – вироби, що містять одну або більш ізольованих жил або скручених проволікав, поверх яких є легка захисна оболонка (наприклад, металева обмотка, обмотка або обмотка з волокнистих матеріалів). Біля ізольованого дроту струмопровідна жила поміщена в оболонку з гуми, полівінілхлориду або винипласту. Для оберігання від механічних пошкоджень і дій зовнішньої середи ізоляція деяких марок дротів покрита зовні бавовняною обмоткою, просоченою протигнильним складом. Дроти, призначені для прокладки в місцях, де є підвищена небезпека їх механічного пошкодження, захищаються додатковою обмоткою із сталевого оцинкованого дроту.
Кабель – це декілька ізольованих дротів, увязнені в одну або декілька захисних оболонок. Якщо дроти виготовляються з ізоляцією на напругу 380, 660 і 3000 В змінного струму, то кабелі – на будь-яку напругу.

Чим розрізняються установчий дріт і електричний шнур?
Установчим називають дріт для електричних розподільних мереж низької напруги.
Електричний шнур – дріт перетином до 1,5 мм з ізольованими жилами підвищеної гнучкості. Служить для під'єднування рухливих пристроїв. Жили в даному випадку обов'язково багатодротяні. Крім того, вони сполучені між собою скручуванням або спільною обмоткою.


Чому мідні дроти переважно алюмінієвих?
Мідь має велику провідність і менш схильна до корозії. До того ж в порівнянні з міддю алюміній не готується і при декількох вигинах може просто зламатися. Негативною властивістю алюмінію є і його швидка окислювана в разі зіткнення з повітрям, результат – освіта на поверхні тугоплавкої окисної плівки, яка погано проводить електричний струм, а значить, перешкоджає створенню хорошого контакту. Місце з поганим контактом грітиметься, яскрітиме, а там недалеко і до пожежі. Потрібно періодично перевіряти місця кріплення алюмінієвих жил до електричних приладів.
При кріпленні в гвинтових затисках алюміній проявляє інший свій недолік – низька межа текучості. В результаті цього алюміній вислизає з-під затиску, ослабляючи контакт. Таким чином, алюмінієві дроти, що знаходяться в розподільних коробках і інших пристроях, де для з'єднання використовуються затиски, теж вимагають періодичної перевірки і підтискання.
Окрім цього, при контакті алюмінію з міддю утворюється гальванічна пара, в якій алюміній, піддававшись електрокорозії, руйнується, що веде до додаткового погіршення з'єднання.

Як визначається перетин жили кабелю (дроти)?
Кабель зазвичай складається з 2-4 жив. Перетин (точніше, майдан поперечного перетину) жили визначається її діаметром. Виходячи з практичних міркувань, при малих значеннях сили струму перетин мідної жили беруть не менше 1 мм2, а алюмінієвою – 2 мм?. При досить великих струмах перетин дроту вибирають по потужності, що підключається.
Простіше кажучи, якщо у вас коштує проточний водонагрівач на 5 кВт, то підключати його треба дротом, розрахованим не менше чим на 25 А, і для мідного дроту перетин має бути не менше 3,2 мм?.
Біля алюмінієвого дроту перетин має бути на ступінь вище, оскільки їх провідність складає приблизно 62% від провідності мідних. Наприклад, якщо по розрахунках для міді потрібна величина перетину 2,5 мм;2, то для алюмінію слід брати 4 мм, якщо ж для міді потрібно 4 мм, то для алюмінію – 6 мм і так далі.
А взагалі краще вибирати більший перетин, чим по розрахунках, – раптом потрібно буде підключити ще що-небудь? Крім того, необхідно перевірити, чи узгоджується перетин дротів з максимальним фактичним навантаженням, а також із струмом захисних запобіжників або автоматичного вимикача, які зазвичай знаходяться поряд з лічильником.

 

Кабелі і дроти різного призначення


Який кабель можна використовувати для підключення насосів в колодязях або для живлення літнього фонтану на ділянці?
Буде потрібно спеціальну марку ВПП для занурювальних двигунів. До його недоліків можна віднести те, що кабель випускається одножильним. А значить, для підключення насоса або фонтану доведеться використовувати 2 дроти, звитих між собою (щоб не сплутувалися). Як альтернативу можна розгледіти вживання кабелю Lyonipompe французького виробництва. Він трижильний, перетином від 1,5 до 4 мм.


Який дріт застосовується для монтажу освітлювальних і силових ланцюгів при нерухомій відкритій проводці?
Плоский двох– і трижильний мідний дріт ППВ: перетин від 0,75 до 4 мм, номінальна напруга 380 В, розділова підстава, полівінілхлоридна ізоляція.
Плоский двох– і трижильний алюмінієвий дріт АППВ: перетин від 2,5 до 6 мм, номінальна напруга 380 В, розділова підстава, полівінілхлоридна ізоляція.


Які кабельні матеріали використовуються як в сухих, так і у вологих приміщеннях?

Силовий кабель АВВГ: алюмінієві жили, перетин від 2,5 до 50 мм, полівінілхлоридна ізоляція, полівінілхлоридна оболонка.
Силовий кабель ВВГ: мідні жили, перетин від 1 до 50 мм, полівінілхлоридна ізоляція, полівінілхлоридна оболонка.

Коли використовується кабель Вббшв?
Біля цього кабелю полівінілхлоридна оболонка, броня з оцинкованих сталевих смуг, герметичний зовнішній шланг. Може застосовуватися скрізь, де існує небезпека механічних пошкоджень проводки в процесі експлуатації.


Які матеріали застосовуються в ситуаціях, коли потрібна підвищена гнучкість проводки?

Одножильний дріт Пв3: мідна жила підвищеної гнучкості, перетин від 0,5 до 95 мм, номінальна напруга 380 і 660 В, полівінілхлоридна ізоляція.
Кабель КГ: мідні багатодротяні жили підвищеної гнучкості, гумова ізоляція, гумова оболонка.
Застосовуються для проводки освітлювальних і силових мереж усередині удома. Можлива як відкрита, так і прихована прокладка.

Які кабелі призначені для приймальних телевізійних антен?
Для систем колективного прийому телебачення (СЬКПТ) використовуються тільки кабелі марки КПТО. А ось кабелі КПТМ і КПТА придатні як для індивідуальних телевізійних приймальних антен, так і для СЬКПТ.

 

Дроти для повітряних ліній


Що є самонесучі ізольованими дротами (СІП)?
СІП – скручені в джгут довкола (голого або ізольованого) несучого нульового дроту ізольовані дроти з ізоляцією зі світлостабілізованого поліетилену. Вони значно перевершують традиційно вживані голі дроти марок А і АС не лише по надійності в забезпеченні споживачів електричною енергією, але і по лаві інших показників.

Система СІП

АМКА

("фінська" система

TORSADA

("французька" система)

EX Four Core ALUS

("шведська" система)

Марка СІП в УкраїніСІП-1СІП-2АСІП-4
ХарактеристикаДовкола неізольованого (”голого”) несучого нульового дроту скручені ізольовані фазні дроти. Несучий трос виконаний з алюмінієвого сплаву високої міцності.Довкола ізольованого несучого нульового дроту скручені ізольовані фазні дроти. Несучий трос виконаний з алюмінієвого сплаву високої міцності.Несучий дріт відсутній. Всі провідники з алюмінію. Всі провідники рівного перетину.

Які «плюси і мінуси» вживання дротів СІП?
Перелік достоїнств самонесучих ізольованих дротів наступний:
Зменшення витрат на монтаж ВЛ, пов'язане з вирубкою вужчої просіки в лісовій місцевості, можливістю вести монтаж дротів по фасадах будівель в умовах міської забудови, вживанням коротших опор, відсутністю ізоляторів і дорогих траверсів.
Снижение енерговтрат із-за зменшення більш ніж в 3 рази реактивного опору ізольованих дротів в порівнянні з неізольованими.
Простота монтажних робіт, можливість підключення нових абонентів під напругою, без відключення решти споживачів від енергопостачання і, як наслідок, скорочення термінів ремонту і монтажу.
Значне зниження несанкціонованих підключень до лінії і випадків вандалізму і крадіжки.
Покращення спільної естетики в міських умовах і значне зниження випадків ураження електрострумом при монтажі, ремонті і експлуатації лінії.
Возможность спільної підвіски з лініями зв'язку, що дає істотну економію на опорах.
Серед безлічі безумовних переваг СИП можна виділити для об'єктивності і деякі недоліки:
Незначне збільшення вартості (не більше 1,2) ізольованих дротів в порівнянні з традиційними неізольованими дротами А і АС.
Поки що недостатня готовність вітчизняних енергосистем до переходу на ізольовані повітряні лінії, пов'язана з відсутністю інформації, нормативної документації, інструменту і підготовленого персоналу.
Існують 3 системи СІП, що володіють певними перевагами і недоліками. Розгледимо дані системи на прикладі таблиці.


Як правильно влаштувати відгалуження від найближчого стовпа повітряної лінії (ВЛ) до будинку?

Для цього треба керуватися наступними правилами. Максимально допустима відстань від ввідного пристрою до стовпа ВЛ складає 25 м. Якщо воно більше, то необхідна установка проміжної опори. Крім того, геометрія зниження кабелю, що підводить, повинна відповідати всім вимогам. Так, висота кабелю над проїздом для автотранспорту не може бути менше 6 м в найнижчому місці, а висота кабелю над пішохідними доріжками і проходами – менше 3,5 м. Дроти до ізоляторів на будинку кріплять так, щоб вони знаходилися не нижчим 2,75 м від землі.


Які дроти рекомендовано використовувати для відгалуження від опори електролінії до будови?
Мінімальні перетини дротів слід визначати із запасом механічної міцності (окрім власної ваги вони повинні витримувати вітрове навантаження і навантаження від обмерзання). Якщо для відгалуження застосовують мідний дріт, а довжина відгалуження не перевищує 10 м, то він повинен мати перетин не менше 4 мм?. Якщо довжина відгалуження більше 10 м, то перетин має бути не менше 6 мм?. Перетин дротів з алюмінію в 3-4 рази більше. Для відгалуження доцільно (особливо при трифазному підключенні) застосовувати спеціальні кабелі типа АВТВ або АВТУ, які, окрім чотирьох струмоведучих жил, мають ще і вбудований несучий трос, що сприймає основне механічне навантаження на себе.
Також слід знати, яка напруга в мережі і скільки фаз використовується на вашій ділянці. Якщо 220 В і 1 фаза, то підійде двох– або трижильний кабель (третя жила – «земля» – зазвичай має менший перетин, чим інші). Якщо 380 В і трифазний струм (що потрібний для роботи деяких насосів і моторів), то необхідний трижильний (з однаковими жилами) або чотирижильний кабель (четверта жила – «земля»)



Джерело: http://www.electrosvit.com
Категорія: грунти, фундаменти | Додав: serezh (17.03.2012)
Переглядів: 2376 | Теги: провід, Мідь, кабель | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Участник каталога

  Copyright MyCorp © 2024